Projekt edukacyjny “Śladami Montessori 2”

AUTOR: DOROTA TECLAF

Projekt edukacyjny "Śladami Montessori 2"

Projekt „Śladami Montessori 2” jest kontynuacją projektu „Śladami Montessori”,
wdrożonego w roku szkolnym 2022/2023. Podjęte wówczas działania przyczyniły się do rozszerzenia wiedzy u dzieci, propagowania idei Montessoriańskiej u rodziców i nauczycieli, a co za tym idzie większego zainteresowania edukacją w grupie prowadzonej metodą Montessori przez kolejne osoby zapisujące dzieci do naszej placówki.

W związku z powyższym projekt został wzbogacony o nowe tematy zajęć, rozszerzające dotychczas zdobyte przez podopiecznych informacje. Niektóre zadania, zwłaszcza te propagujące ideę Montessoriańską, pozostaną kontynuowane.

Cele ogólne:

• Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych;
  • Integracja grupy;
  • Kształtowanie postaw społecznych;
  • Rozwijanie wyobraźni;
  • Rozwijanie kreatywności;
  • Zdobywanie wiedzy;
  • Rozwijanie wrażliwości na potrzeby otacząjącej nas przyrody;
  • Kształtowanie postawy ekologicznej wśród najmłodszych;
  • Kształtowanie poczucia estetyki;
  • Rozwijanie sprawności manualnej;
  • Aktywizacja dzieci;
  • Dążenie do szerzenia idei pedagogiki Montessori wśród nauczycieli, przedszkolaków oraz ich rodziców.

Projekt obejmował będzie działania związane z promocją pracy metodą Montessori oraz cykl zajęć, przeprowadzonych w grupie Montessori w Samorządowym Przedszkolu w Sierakowicach
z wykorzystaniem elementów – pomocy dydaktycznych, zgodnych z tą koncepcją pracy. Przeprowadzona zostanie także Rada szkoleniowa prezentująca pracę z pomocami metodą
Marii Montessori oraz konferencja dla chętnych rodziców.