Przedszkole promujące zdrowie

 

Hura!
Zakończyliśmy okres przygotowawczy i zostaliśmy przyjęci do „Pomorskiej sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie”.
Kolejnym etapem będzie uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, po spełnieniu poniższych warunków, tj.:

  • przynależność do wojewódzkiej sieci przez okres co najmniej dwóch lat,
  • przeprowadzenie autoewaluacji w zakresie co najmniej dwóch z czterech standardów określonych dla „Przedszkola Promującego Zdrowie””, bądź Szkoły Promującej Zdrowie”, w tym obowiązkowo jeden standard musi dotyczyć klimatu społecznego (standard drugi), z wykorzystaniem arkuszy zbiorczych dla wybranych standardów,
  • opracowanie planu działań dotyczącego wybranego problemu priorytetowego na podstawie aktualnej autoewaluacji,
  • prowadzenie podstrony internetowej (zakładki) „Przedszkole Promujące Zdrowie” lub „Szkoła Promująca Zdrowie”, na której opisuje się wyłącznie działania podejmowane w ramach realizacji programu,
  • złożenie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją do Koordynatora Wojewódzkiego w wyznaczonym terminie.

 

                 

 

 

Bądź grzeczny! Czy wymagać tego od dziecka?

„Byłeś dziś grzeczny w przedszkolu?” – ile razy zadałaś to pytanie swojemu dziecku ubierając mu buciki w przedszkolnej szatni
wczesnym popołudniem? Albo przywożąc go do przedszkola z samego rana rzuciłaś na odchodne w drzwiach jego sali „Tylko
pamiętaj, masz być grzeczny!”. Dlaczego nie powinniśmy mówić do dziecka w ten sposób? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w poniższej prezentacji. 

Bądź grzeczny! Czy wymagać tego od dziecka.

 

Relacje z babcią i dziadkiem- zobacz jakie są ważne. 

Relacje z dziadkami kształtują u wnuków postawę lojalności, zainteresowania, troskliwości, oddziałują na inteligencję emocjonalną i społeczną. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która  została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.  

Relacje z babcią i dziadkiem – zobacz, jakie są ważne

Mamo, tato, wolę wodę!

Wraz z przedszkolakami realizujemy szereg przygód związanych z wodą, jej wpływem na organizm i otoczenie młodego człowieka.
Biorąc udział w projekcie „Mamo, tato, wolę wodę!” zwiększamy świadomość tego jak ważna jest ona w życiu każdego człowieka.
Poprzez zabawę i eksperyment jesteśmy w stanie jasno i konkretnie przekazać najważniejsze zagadnienia z nią związane. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która  została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.  

Mamo, tato, wolę wodę!

 

Rodzinna wycieczka do lasu- co zrobić, aby była bezpieczna?

Wycieczka do lasu? Oczywiście, bo gdzie, jak nie w lesie najlepiej zregenerować siły, odetchnąć świeżym powietrzem, zażyć niezbędną dla
zdrowia dawkę ruchu i odpocząć od codziennego zgiełku. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która  została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.  

Wycieczka do lasu

 

15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk

Prawidłowa higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym. Staranne mycie rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%. Więcej na ten temat znajduje się w niżej załączonej prezentacji, która  została opracowana w ramach Przedszkola Promującego zdrowie.  

Światowy Dzień Mycia Rąk

JAK SMARTFONY WPŁYWAJĄ NA DZIECKO?

Ponad 40 proc. rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal jedna trzecia znich, korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Ponad połowa rodziców, którzy pozwalająmałym dzieciom korzystać z tabletu i smartfona, przyznaje, że robi to po to, aby móc zająć się swoimi sprawami, 25proc., żeby dziecko zjadło posiłek, a 18 proc., żeby dziecko zasnęło.  Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą  wpływu smartfonów na dzieci, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Jak smartfony wpływają na dziecko

WAKACJE TUŻ, TUŻ – JAK SPĘDZIĆ JE BEZPIECZNIE

Pod koniec czerwca rozpoczynamy wakacje. Jest to czas wolny od szkoły. W tym czasie ludzie częściej podróżują, spotykają się z rodziną i znajomymi. Podczas wakacji musimy pamiętać o bezpieczeństwie w każdym miejscu. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca bezpiecznych wakacji, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

bezpieczne-wakacje-rwavfy (1)-skompresowany_compressed

 

GRY DYDAKTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
W polskiej tradycji pedagogicznej grę traktuje się jako swoistą odmianę zabaw. Grę jako wyodrębnioną grupę zabaw prowadzi się według określonych zasad postępowania i reguł. Zabawę można określić jako działanie wykonywane dla własnej przyjemności, oparte na udziale wyobraźni tworzącej nową rzeczywistość, ma ona charakter twórczy i prowadzi do samodzielnego poznawania i przekształcania rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca gier dydaktycznych, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Gry dydaktyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

ORIGAMI – METODA ROZWIJAJĄCA NIE TYLKO CIERPLIWOŚĆ

Pedagodzy wykorzystując sztukę origami w procesie uczenia się dziecka, a także rozumiejąc, co jest celem rozwoju, a nie celem
wyłącznie jednej małej sytuacji edukacyjnej, składanie papieru traktują jako przestrzeń doświadczeń w czterech naturalnych
obszarach rozwoju: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. To bardzo ważne założenie tworzy możliwość
planowania dydaktycznego nastawionego na harmonijny, całościowy rozwój, a nie na naukę składania wybranego jednego
modelu. Pracując technikami origami, nie uczymy w istocie składania figurek, poznajemy funkcjonalność świata, razem z dziećmi zanurzamy się w głębię różnych dyscyplin naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca metody origami, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Origami – metoda rozwijająca nie tylko cierpliwość_ – prezentacja (1)

                                                                                                     

KULINARNE PRZYGODY

Gotowanie to znakomite zajęcie dla dzieci. Istnieje wiele przepisów kulinarnych, które mogą wykonać dzieci z niewielką pomocą rodziców. Maluchy próbujące swoich sił w kuchni, rozwijają zręczność oraz nabierają odwagi, pewności siebie i zaradności. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą kulinarnych przygód, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Kulinarne przygody – prezentacja

                                                                                                     

ZIMOWE ZABAWY

„Jak spędzić ferie zimowe?” – to pytanie, które wbrew pozorom zadają sobie częściej rodzice niż dzieci. Dzieci zazwyczaj mają swoje upodobania co do spędzania wolnego czasu i jeśli damy im wolną rękę to zagłębią się w wirtualnym świecie nie wiedząc nawet kiedy upływa dzień. Sęk w tym, aby wolne dni zorganizować tak, aby odniosły one z nich jak największą korzyść – z daleka od nauki, ale też mediów społecznościowych i całej tej elektronicznej otoczki. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Zimowe zabawy – prezentacja

                                                                                                     

BAJKOTERAPIA

Bajkoterapia jest formą terapii polecanej szczególnie dzieciom. Dzięki mocy słowa dzieci mają możliwość uspokojenia się, poznania czegoś nowego, nauczenia się ciekawych rzeczy. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Bajkoterapia – prezentacja

                                                                                                   

 

MUZYKOTERAPIA

Muzykoterapia dla dzieci  to jedna z najstarszych i najlepiej poznanych metod stymulowania dziecięcego rozwoju. 

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na wyżej przedstawiony temat.

Muzykoterapia – prezentacja

                                                                                                   

WSZAWICA TO NIE WSTYD!

Wszawica to choroba pasożytnicza. Zdawałoby się, że to choroba dawnych czasów , jednak wciąż atakuje dziecięce główki i głowy dorosłych.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat w poniższej prezentacji.

Wszawica to nie wstyd! 

                                                                                                   

STAWIAMY NA SAMODZIELNOŚĆ DZIECKA

„Pozwól mi zrobić to samemu” – jest to naczelna zasada pedagogiki Marii Montessori. Cytat ten jest wielokrotnie parafrazowany i interpretowany. Stanowi fundament jej filozofii pedagogicznej i jest najczęściej rozpoznawalnym fragmentem z jej książek. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją.

Samodzielność dziecka – prezentacja

                                                                                                   

CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole to początek edukacji – w związku z tym nasze przedszkole podjęło decyzję o wzięciu udziału w projekcie „Czyściochowe Przedszkole”, które idealnie wpisuje się w zadania Przedszkola Promującego Zdrowie. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

Czyściochowe przedszkole

                                                                                                 

Sprawozdanie z działań Przedszkola Nr 2 Zielony Wiatraczek w Sierakowicach w okresie przygotowawczym do przystąpienia do sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie

 

Plan działań na okres przygotowawczy Przedszkola nr 2 Zielony Wiatraczek w Sierakowicach do przystąpienia do sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie

 

 

Skip to content