Przedszkole promujące zdrowie

Hura!
Zakończyliśmy okres przygotowawczy i zostaliśmy przyjęci do „Pomorskiej sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie”.
Kolejnym etapem będzie uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, po spełnieniu poniższych warunków, tj.:

• przynależność do wojewódzkiej sieci przez okres co najmniej dwóch lat,
  • przeprowadzenie autoewaluacji w zakresie co najmniej dwóch z czterech standardów określonych dla „Przedszkola Promującego Zdrowie””, bądź Szkoły Promującej Zdrowie”, w tym obowiązkowo jeden standard musi dotyczyć klimatu społecznego (standard drugi), z wykorzystaniem arkuszy zbiorczych dla wybranych standardów,
  • opracowanie planu działań dotyczącego wybranego problemu priorytetowego na podstawie aktualnej autoewaluacji,
  • prowadzenie podstrony internetowej (zakładki) „Przedszkole Promujące Zdrowie” lub „Szkoła Promująca Zdrowie”, na której opisuje się wyłącznie działania podejmowane w ramach realizacji programu,
  • złożenie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją do Koordynatora Wojewódzkiego w wyznaczonym terminie.

WAKACJE TUŻ, TUŻ – JAK SPĘDZIĆ JE BEZPIECZNIE

Pod koniec czerwca rozpoczynamy wakacje. Jest to czas wolny od szkoły. W tym czasie ludzie częściej podróżują, spotykają się z rodziną i znajomymi. Podczas wakacji musimy pamiętać o bezpieczeństwie w każdym miejscu. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca bezpiecznych wakacji, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

bezpieczne-wakacje-rwavfy (1)-skompresowany_compressed

GRY DYDAKTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
W polskiej tradycji pedagogicznej grę traktuje się jako swoistą odmianę zabaw. Grę jako wyodrębnioną grupę zabaw prowadzi się według określonych zasad postępowania i reguł. Zabawę można określić jako działanie wykonywane dla własnej przyjemności, oparte na udziale wyobraźni tworzącej nową rzeczywistość, ma ona charakter twórczy i prowadzi do samodzielnego poznawania i przekształcania rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca gier dydaktycznych, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Gry dydaktyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

ORIGAMI – METODA ROZWIJAJĄCA NIE TYLKO CIERPLIWOŚĆ

Pedagodzy wykorzystując sztukę origami w procesie uczenia się dziecka, a także rozumiejąc, co jest celem rozwoju, a nie celem
wyłącznie jednej małej sytuacji edukacyjnej, składanie papieru traktują jako przestrzeń doświadczeń w czterech naturalnych
obszarach rozwoju: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. To bardzo ważne założenie tworzy możliwość
planowania dydaktycznego nastawionego na harmonijny, całościowy rozwój, a nie na naukę składania wybranego jednego
modelu. Pracując technikami origami, nie uczymy w istocie składania figurek, poznajemy funkcjonalność świata, razem z dziećmi zanurzamy się w głębię różnych dyscyplin naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotycząca metody origami, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Origami – metoda rozwijająca nie tylko cierpliwość_ – prezentacja (1)

KULINARNE PRZYGODY

Gotowanie to znakomite zajęcie dla dzieci. Istnieje wiele przepisów kulinarnych, które mogą wykonać dzieci z niewielką pomocą rodziców. Maluchy próbujące swoich sił w kuchni, rozwijają zręczność oraz nabierają odwagi, pewności siebie i zaradności. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą kulinarnych przygód, która została przygotowana w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Kulinarne przygody – prezentacja

ZIMOWE ZABAWY

„Jak spędzić ferie zimowe?” – to pytanie, które wbrew pozorom zadają sobie częściej rodzice niż dzieci. Dzieci zazwyczaj mają swoje upodobania co do spędzania wolnego czasu i jeśli damy im wolną rękę to zagłębią się w wirtualnym świecie nie wiedząc nawet kiedy upływa dzień. Sęk w tym, aby wolne dni zorganizować tak, aby odniosły one z nich jak największą korzyść – z daleka od nauki, ale też mediów społecznościowych i całej tej elektronicznej otoczki. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.
Zimowe zabawy – prezentacja

BAJKOTERAPIA

Bajkoterapia jest formą terapii polecanej szczególnie dzieciom. Dzięki mocy słowa dzieci mają możliwość uspokojenia się, poznania czegoś nowego, nauczenia się ciekawych rzeczy. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie.

Bajkoterapia – prezentacja

MUZYKOTERAPIA

Muzykoterapia dla dzieci  to jedna z najstarszych i najlepiej poznanych metod stymulowania dziecięcego rozwoju.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na wyżej przedstawiony temat.

Muzykoterapia – prezentacja

WSZAWICA TO NIE WSTYD!

Wszawica to choroba pasożytnicza. Zdawałoby się, że to choroba dawnych czasów , jednak wciąż atakuje dziecięce główki i głowy dorosłych.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat w poniższej prezentacji.

Wszawica to nie wstyd!

STAWIAMY NA SAMODZIELNOŚĆ DZIECKA

„Pozwól mi zrobić to samemu” – jest to naczelna zasada pedagogiki Marii Montessori. Cytat ten jest wielokrotnie parafrazowany i interpretowany. Stanowi fundament jej filozofii pedagogicznej i jest najczęściej rozpoznawalnym fragmentem z jej książek. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją.

Samodzielność dziecka – prezentacja

CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole to początek edukacji – w związku z tym nasze przedszkole podjęło decyzję o wzięciu udziału w projekcie „Czyściochowe Przedszkole”, które idealnie wpisuje się w zadania Przedszkola Promującego Zdrowie. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

Czyściochowe przedszkole

Sprawozdanie z działań Przedszkola Nr 2 Zielony Wiatraczek w Sierakowicach w okresie przygotowawczym do przystąpienia do sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie

Plan działań na okres przygotowawczy Przedszkola nr 2 Zielony Wiatraczek w Sierakowicach do przystąpienia do sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie